Talep formunu bizlere iletin, sizlere dönüş sağlayalım. Bizi 7/24 kesintisiz arayabilirsiniz.

İngilizce Çeviri Nasıl Yapılır

Evrensel bir dil olan İngilizce artık iletişim kurmak için hem bir amaç hem de bir araç. Birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılan İngilizce sadece ana yurdunu değil birçok ülkenin etkileşimini etkileyen bir dil. Gerek iş görüşmeleri, gerek akademik işler gerekse özel birçok işlerin yürütülmesinde bulunduğu ülkeden ayrılarak başka ülkelerle iletişim haline geçmemizi sağlayan bir kaynak İngilizce. Hal böyle olunca birçok özel ya da tüzel kişi iş ortalıklarını sürdürebilmek için İngilizce çeviri hizmeti almaktadır.

İngilizce Çeviri Teknikleri Nelerdir?

Birçok çeviri türü olmakla birlikte yazılı çevirilerde en çok kullanılan iki yöntemden bir tanesi olan Direkt Çeviri, İngilizce çeviri teknikleri esnasında en çok tercih edilen türlerden biridir. Aynı dil ailesine sahip dillerde kullanılan bu yöntem, çevirilerde anlam kaybı yaşanmasının önüne geçer. Çeviri profesyonellerce, doğru tekniklerle yapılmadığı takdirde kaliteli bir sonuç alınmaz.  Bir diğer yöntem olan Lokalizasyon Yöntemi ( Yerelleştirme ya da adaptasyon tekniği) ise direkt çeviri yönteminin yeterli gelmediği durumlarda kullanılır. Kaynak dildeki atasözü, özdeyiş ve deyimlerin hedef dilde tam karşılığı olmaması durumunda, cümlenin anlam bütünlüğünün bozulmaması için hedef dildeki en yakın kelimelerde çeviriler yapılır.

İngilizce çeviri yapma teknikleri arasında en çok kullanılan direkt çeviri yöntemi olsa da, kaynak dildeki metne göre zaman zaman iki teknik bir arada kullanılabilir. Burada önemli olan kötü sonuçlar elde etmemek için yapılması gerekenlerdir. Çeviri hizmetleri uzman tercümanlar tarafından yapılarak olası anlam bütünlüğü bozulmalarının önüne geçilebilir.

Sözlü çeviri türleri ise, temelde ardıl ve simültane ( eş zamanlı çeviri) olmak üzere iki ana başlığa ayrılır. Yazılı çevirilerde olduğu gibi sözlü çevirilerde de aynı yöntemler kullanılarak kaliteli bir sonuç elde edilebilir.

Neden Tercüman ve Mütercim Hizmeti Alınmalı?

Yaşanılan çevre içerisinde sıklıkla “İngilizce anlıyorum; ama konuşamıyorum” ya da “ İngilizce konuşuyorum; ama yazamıyorum” diyenleri duymamak içten değil. Ülkemizin her geçen gün artan yabancı dil bilen sayısı ne yazık ki kaliteli çevirmenlerle aynı orana sahip değil. İngilizce çok iyi konuşulabilir hatta aynı zamanda yazılabilir; ancak çeviri yapmak; konuşmak ve yazmaktan çok daha ötesine sahip olmayı gerektirir.  Yine ülkemizde son zamanlarda bu işin eğitiminin alınarak profesyonelce yapılması için üniversitelerde programlar açılmasına ağırlık verildiği gözlenmektedir.

Çeviri yapan kişi her iki dile de hakim olmalıdır, sadece yazmak ya da konuşmak değil o metnin içerisine girebilmelidir.

Çeviri Hizmetleri Fiyatları?

Çeviri hizmetleri fiyatları çevirinin türüne ve o türün niceliğine ve niteliğine göre değişkenlik gösterebiliyor. Yazılı çeviri metinlerinde metnin türüne ve içeriğinde yer alan grafiklerden kelime sayısına kadar birçok etken sayılabilirken, sözlü çeviri tekniklerinde tercih edilen türe göre yine farklı fiyat uygulamaları olabiliyor. Örneğin; ardıl çeviri hizmeti için kaç tercümana ihtiyaç duyulduğu ya da simultane(eş zamanlı çeviri) çeviri tekniğinde katılımcıların sayısına göre belirlenen mikrofon ve kulaklık hizmeti bununla birlikte çeviri yapılırken ihtiyaç duyulan tercüman sayısı gibi birçok etken söz konusudur. İngilizce çeviri fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim alanında bizlere ulaşabilir ya da bize ulaşın bölümünden sizler için uygun olan bir zamanda tarafımızca aranabilirsiniz.

Şirketimizin Çeviri Hizmetlerine Bakış Açısı

Çeviri hizmetleri şirketimiz bünyesinde görev yapan, işinde uzman ve profesyonel çalışan tercüman ve mütercim ekibimizle yürütülse de arka planda idari anlamda süreci destekleyen diğer personelimiz ile başarılı bir şekilde yürütülür.

Mütercim ve tercümanlarımız işinde uzman,  eğitimli kişilerden oluşmakla birlikte, temsil yeteneği güçlü, kendisini ifade edebilme yeteneğine sahip kişiler olarak görev yaparlar. Almış olduğunuz çeviri hizmetine göre sizlere en kaliteli hizmeti sunmayı hedef edinmiş şirketimizin uygulamalarına ilişkin bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

No Comment

Comments are closed.