Talep formunu bizlere iletin, sizlere dönüş sağlayalım. Bizi 7/24 kesintisiz arayabilirsiniz.

ÇEVİRİLERİN GÜNLÜK YAŞAMA KATKILARI NELERDİR ?

Toplumda yaşayan ve de çevirilere ihtiyaç duyan bir çok birey bulunmaktadır. Günlük yaşantılarda dahil olmak üzere iş alanlarında İngilizce gerektiren mecralar bulunmaktadır. Fakat, İngilizcesi olmadan bazı iş alanlarında bulunan bireylerin en büyük yardımcısı ingilizceden türkçeye çeviri uygulamaları olmaktadır. Bu tarz uygulamaları kullanarak çok rahat bir şekilde süreçlerine devam edebilen çalışanlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda, bir süre bu şekilde devam etmesinden dolayı kulak aşinalığı da kazanmış olmaktadırlar. Günlük yaşantıların yanı sıra çevirilere ihtiyaç duyulan belli başlı içeriklerde bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, tanıtımını yaptıracak olan firmanın yabancı kitlelere de hitap etmesi adına İngilizce çeviri ürün tanıtımını yaptırmasını istemesi olmaktadır. Tüm bunların dahilinde gerçekleşen bir diğer konu ise çok satan bir kitabın İngilizce ya da Türkçeye çevrilecek olmasıdır. Çeviri kapsamında yapılan projeler için yetkili firmalarda bulunmaya ve de faaliyet göstermeye devam etmektedir. Çeviri sayesinde geniş çaplı kitleye ulaşmak sayesinde tahminden daha fazla kazanç elde etmeye yaramaktadır. Çeviri ile birlikte hayatımıza başka kültürlerde girmektedir. Bir dil bir insan iki dil insan derken aslında tam olarak kast edilen bu olmaktadır.

ÇEVİRİLERİN OLUMSUZ YANLARI NELERDİR ?

Çevirileriler ile hayatımıza yeni boyut kazandırmış olmaktayız. Bizlere fayda sağlarken perde arkasında bulunan olumsuz tarafları da mevcut olmaktadır. Çünkü kitabı yazan ile kitabı bizler için çeviren kişinin duyguları arasında fark bulunmaktadır. Kitabı yazanın duyguları çeviren kişinin duyguları ile karışabilmektedir. İngilizce de çeviri durumu pek çok kişide farklılık vardır. Yabancı dil çeviren kişiye göre şekillenmektedir. Yoruma açık , değişkenliğe açık bir dildir. İşte bu sebeple bizler doğrudan asıl kitabın yazarının  duygu ve düşüncelerine ulaşmış olamamaktayız. Bizler ingilizce türkçe çeviri yazıları okurken dolaylı bir çeviri olduğunu çeviren kişinin düşüncelerine daha çok yakın bir yazı olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

ÇEVİRİLER HAYATIMIZDA HANGİ ALANLARDA ÖNEMLİDİR ?

İnsanlar hayatları boyunca öğrenmeye açık olsalar dahi  İngilizceye gerekli önemi vermemişlerdir. Günlük hayatımızda ingilizce  çeviri uygulamalarının önemli bir yeri vardır. Gün geçtikçe yabancı bir dilin ne kadar önemli olduğu daha da çok fark edilmektedir. Yabancı dili olmayan kişiler iş hayatında tercümana ihtiyaç duymaktadır. Uluslararası ilişkilerde yabancı dilin önemi çok büyüktür.  Ülke dışı iş ilişkilerine geniş boyut kazandırmak istendiğinden dolayı yabancı bir dile gerekli önem verilmelidir. Yabancı bir dil olarak aklımıza öncelikle İngilizce  gelmektedir. İngilizce dünya da kabul gören bir dil olmuştur. Siyasette, öğrenimde ve iş hayatında İngilizce kişiyi + 1 öne çıkarmaktadır. Diğer dinlerinde  tabi ki önemi bulunmaktadır. İngilizceden sonra İspanyolca, Fransızca , almanca gibi diller de avantaj konusudur. Genellikle bir dili öğrenmeyi başarmış kişiler ikinci, üçüncü bir dili   kolayca öğrenebilmektedir.

TÜRKÇE İNGİLİZCE ÇEVİRİLERİNİ YAPAN FİRMALARIN FİYAT DEĞERLENDİRMESİ NE ŞEKİLDE İLERLEMEKTEDİR ?

Genel olarak bilinen fiyat değerlendirmesinin işleyiş süreci oldukça farklı oluşum sağlamaktadır. Türkçeden İngilizceye ya da tam tersi olarak alınan işlerde, fiyat oranı belirtilmek için içeriğin konusuna bakılması gerekmektedir. Bu neden ile beraber olarak gerçekleşen ingilizce tercüme fiyatları farklılıklar içermektedir. Ele alınan konunun ne denli olması gerektiği hususunda iş veren kişi ile birebir irtibat halinde olunması gerekmektedir. Aynı zamanda, fiyatı etkileyen konuların içerisinde içeriğine göre farklılık olan kelime sayısı şeklinde ücretlendirmeler yapılmaktadır. Bu konunun üzerine faaliyet gösteren, birden çok başarılı çeviri firması da bulunmaktadır. Çevirmenlik şirketinin yanı sıra şahsi olarak devam eden bireylerde bulunmaktadır.

No Comment

Comments are closed.